JetPens®.com - Love at First Write®
Free Shipping
On Orders Over $25!

Product Review


  You should be able to..., March 14, 2012
You should be able to trust the reviews you read but unfortunately so many people spoil the system with erroneous statements, flawed understanding of the customer review process, and arbitrarily writing reviews. I beg of all the people who love purchasing products on Jetpens to please respect this process. It has the potential to make everyone's experience more pleasurable and feel more secure when buying products they have never used before. It is not difficult to leave a review that helps the process. make sure to hit these few points and it is a successfukl review
1.) You have personally used the product. (not read about it or had a friend tell you how much they like it)
2.) You used the product for the purpose the product was designed for and are basing your opinion on that use.
*example would be to not like and give a bottle of ink that is not superposed to be used for fountain pens, a terrible review because it sucked in your Lamy Safari. That is not the fault of the product and your review would not accurately represent the product.
3.)You are actually reviewing the product and not requesting them to restock a product. This is completely unacceptable. I had never seen anything like it before I started shopping on Jetpens. It ruins the rating system completely therefore wasting the time of anyone else who has written a review for that product and it makes it unusable to the consumer for assistance in decision making.
*Jetpens has a special button to request restocking issues. Please use the correct website features for their intended purposes. This is a community where everyone should be respected and treated the same.

If you do those things I am sure you will be helping the community instead of harming. One final piece of advice is if your going to leave factual information be sure you are correct. You are welcome to any opinion and that is respectable even if one disagrees, but when what you are saying is right or wrong, do your best to make sure your are passing along correct information

I do not usually comment on other peoples reviews in this format so please excuse me this one time. She writes "I would rank them with Noodlers inks in quality, but easier on the wallet" and this is not a very accurate statement. It is actually completely off base. The price of this bottle (all prices refereed to from this website) $9 for 30ml which equals 30 cents per ml. The price for most regular bottles of Noodler's ink is $12.50 for 90ml. I think you an see with out the math how much cheaper this is than our previous example, but we will do it anyway.

J.Herbin:
$9.00/30ml=30 cents per ml

Noodler's ink
$12.50/90ml=14 cents per ml

You pay double , more than double for J.Herbin.

I am not saying that is a bad thing becasue almost every J. Herbin ink I have used I love. I think generally speaking their inks offer more shading the any other brand (not including Pilot iroshizuku which is also in another league speaking of cost). Moon dust purple is one of the colors of J. Herbin that I find unique to their brand. Which is saying a lot about anything the color of purple.

One of the things I love most about writing with fountain pens is using bottled ink and I especially love all of the different bottles. J. Herbin bottles are really cool and offers a pen rest just above the front label.
Share This Review: